Zrod užitečné pomůcky
Nákup rohlíků je nyní hračka
V jedné ze svých reportáží redaktorka Vostrá doplatila
na to, že napsala pravdu o policajtech z Hranic na Moravě. Napsala
článek a stálo ji to místo. Skandál, který ve vyspělé Evropě nemá
obdoby. Nicméně její oběť význam měla. Díky tomu vznikly tzv.
„Skříčilovy univerzální a originální moravsko-slezské logaritmické
tabulky pro policisty v činné službě“ (odkaz naleznete dole).
Někteří čtenáři možná nabyli dojmu, že se policii moc pošklebuji. A mají pravdu. Jenže neznají můj skutečný důvod. Pošklebuji se proto, jelikož jsem ve skutečnosti mnohem hloupější, než oni. A s tím se nedokáži vyrovnat. Důkazem mé slabomyslnosti je i to, že píši blogy, místo dělání něčeho rozumnějšího.
Já měl dříve stejný problém, jako ti policajti. Oni nedokázali spočítat zadržené, já zase rohlíky. A všem nám skvěle posloužily Skříčilovy tabulky. Já se k nim dostal nelegálně, vlastně jen díky tomu, že policajti z Lipníku nad Bečvou se ničeho nebojí a vynáší informace dnes a denně. A čeho by se měli bát? Policejní prezident Martinů donášel Nečasovi, co by si nevynesli v Lipníku. Na tom přece není vůbec nic špatného. Mělo by se to rovnou dát do služebního zákona. Potom by remcalové neměli o čem remcat.
Tabulky jsem získal přes redaktorku Šárku Vostrou. A ta se k ní dostala na maškarním plese policistů. Všimla si jedné věci. Policajti při počítání vypitých panáků používali jakýsi laminovaný tahák, či tabulku, ve které byla čísla i piktogramy. Vše před Šárkou ostražitě schovávali. Ale ta s alkoholem umí pracovat. Ne nadarmo je pečená vařená na každé moravské záchytce. A navíc je investigativní.
Prostě si počkala, až se muži zákona uvolní a pak, když byli naměkko, je dojala vyprávěním o svém smutném dětství. Nebylo policajta, který by nezjihl, některé dojala až k slzám. Nakonec z nich to jejich služební tajemství vytáhla. Úplná Mata Hari. Vostrá ale ctí novinářskou etiku, nikdy by svůj zdroj informací nikomu neprozradila. Nadpraporčík Jaroslav Mamánek z Lipníku nad Bečvou se tak vůbec nemusí bát prozrazení. Jeho jméno nikde nepadne. I slib, že Skříčilovy tabulky nebudeme šířit dál, jsme splnili tím, že jsme je na Ulozto.cz zaheslovali. Heslem je slovo „heslo“ a to zná jen Vostrá a já.
S těmi rohlíky je to tak. Když jsem od manželky dostal pokyn koupit pečivo, měl jsem s tím vždycky problém. Celou noc jsem nespal a opakoval jsem si to slovo - číslo, které mi řekla. Cestou do obchodu jsem musel dávat pozor, abych nezakopl, nepřeřekl se a vše nepopletl. Byly to nervy. V malých obchodech jsem problém neměl. Řekl jsem vždy to zvláštní slovo a dostal jsem rohlíky.
S nástupem supermarketů a zánikem malých krámků se vše zkomplikovalo. Po ruce nebyl prodavač. Ale i toto jsem obešel. Předstíral jsem vždy, že jsem doma zapomněl brýle, a požádal nějakého člověka, vesměs hodnou důchodkyni, aby mi rohlíky odpočítala do sáčku. Nikdy jsem nezapomněl slušně poděkovat.
Lidé byli ochotní, rádi vždy pomohou někomu, kdo je pitomější, než oni sami. Jen jednou jsem se obrátil na nevhodného člověka. Musel to být policajt v civilu. Protože místo toho, aby mi odpočítal rohlíky, obrátil se na hodnou důchodkyni s výmluvou, že zapomněl doma brýle. To známe.
Ale teď je všemu mému trápení konec. Díky „Skříčilovým univerzálním a originálním moravsko-slezským logaritmickým tabulkám pro policisty v činné službě“ chodím po supermarketu jako frajer. Konečně jsem pochopil hrdost Mr. Beana, který v obchodě machroval s kreditní kartou. Držel ji mezi dvěma prsty a všem ji ukazoval. Teď i já mám díky vynálezu plk. Skříčila stejný pocit nadřazenosti jako Mr. Bean. Konečně nejsem pro společnost přítěží.
Práce s tabulkou je opravdu snadná tak, jak bylo popisováno ve zmiňovaném článku. Manželka mi ráno kroužkem zatrhne kýžený počet rohlíků. Já si po příchodu do oddělení pečiva vyberu vhodný prostor. Tam srovnám větší počet rohlíků do jedné řady. Pro tyto účely nemusí být srovnány podle velikosti. Poté do levé ruky uchopím Skříčilovu tabulku. Ta obsahuje dva sloupce. V levém je vždy uvedena arabská číslice, v pravém sloupci jsou nakresleny postavičky zadržených. Původně byla tabulka určena pouze pro policejní potřeby. Jak ale vidíte, lze ji s úspěchem využívat i pro civilní praxi. Je jako udělána pro takové lidi, jako jsem já.
No a potom přebytečné rohlíky házím znovu do regálu. Postupuji shora dolů. A to tak dlouho, až mi počet panáčků v tabulce sedí s počtem rohlíků. A mám nakoupeno. Potom již zbývá jen zaplatit a s pocitem vítěze z marketu odejít. A to vše díky tomuto epochálnímu vynálezu. Nejen, že ulehčil nelehkou práci tisícům řadovým policistů, ale pomohl a ochránil i mě. Pomohl s nákupem a ochránil mě před pocitem méněcennosti z toho, že neumím napočítat ani do pěti.
Když jsem u toho marketu. Několikrát, v rámci mírné provokace v mezích zákona, mě napadla taková věc. Týká se to různých akcí, zejména těch na mléko. Nevím proč, ale když přerovský Kaufland prodává levné mléko, stojí tam obrovité fronty na nákupní vozíky. Horší, než za socialismu na banány. Divné je, že jsem si toho nevšimnul u dalších supermarketů. Cena mléka je v akci stejná, ale žádné fronty. Možná je to nějaké kauflanďácké super mléko z hor, mléko nad mléko, co já vím.
Stalo se mi to několikrát. Já si šel koupit jen cigarety, takže jsem musel obejít tu nervózní veleřadu tvořenou zejména důchodci. S podezřením a nevraživě mě pozorovali. Třeba si mysleli, že je všechny chci přelstít a nečekaje na vozík, vrátit se obtížen dvěma krabicemi mléka pod paží. Měl jsem pocit, že francouzské hole v jejich rukách jemně vibrují. Bylo to nebezpečné.
Z krimi zpráv známe případy agresivních důchodců umně využívajících při rvačkách vše, co mají po ruce, zejména hole. A takový rozzuřený důchodce, bránící zlevněné mléko, je nebezpečnější víc, než lvice chránící svá mláďata. Proto jsem ani neprovokoval. Vždy jsem si v takové situaci ale vzpomněl na slova z písničky „Reklama na ticho“ od Pavola Habery. Pochopitelně parafrázovaná:
Reklamu na mlieko dnes v Kauflandu dávajú… môžete ho zohnať len pod rukou… pred Kauflandom stojí rád dlhý pomalý v tlačenici musí stáť mlieko dostali… v konzervách a plechovkách od Coca Coly také čerstvé mlieko ach až to zabolí… výberové mlieko zo zárukou získa ho kto príde skôr… minulo sa mlieko nie sú zásoby…
Napadlo mě, jak by asi reagovali. Hlavně na ten závěr… Pochopitelně tak přesně jsem text neznal, jen přibližně. Přesnou citaci jsem našel až na internetu. A bylo to ještě trefnější. On byl problém i v tom, že jsem s sebou neměl sparingpartnera, kterému bych to před nimi šetrně sdělil. A to je možná dobře. Kdybychom tak provokovali, možná bych už žádný blog nikdy nenapsal. Což by ale škoda také nebyla.
POZN
Jak a proč vznikla popisovaná tabulka a kdo v tom měl prsty, se dozvíte zde:
Vostrá versus policajti z Hranic
Žádné komentáře:
Okomentovat